Nézzük, mit tanulhatunk a szezon első tétmeccséből

A szerdai meccsen 55.2%-ban nálunk, 44.8%-ban a bolgároknál volt a labda, a mieink 481 passzának 85.9%-a volt jó, míg a vendégek 406 passzának 77.8%-a. A mieink 10 kísérletből, a vendégek 14 kísérletből találták el 5-5-ször a kaput – a mieink 5 lövést, a vendégek 3-at blokkoltak.

Ami az xG-t (várható gólérték) illeti, abban egyértelmű fölényben voltak a vendégek: 1.03-2.16. A mieink három legnagyobb helyzete Zsubkov és Tokmac gólja (0.45 és 0.24), valamint Priskin 9. percbéli próbálkozása (0.14). A Ludogorec esetében a legnagyobb helyzeteik a góljuk (0.73, az azt megelőző, Dibusz által védett lövés 0.17), Marcelinho égbe lőtt lökete (0.45), valamint Biton Dvali által blokkolt pörgetése volt a 23. percben (0.34).

Ha az xcG-t (várható kapott gólokat) nézzük, már sokkal árnyaltabb a kép. A Dibusz kapuját eltaláló 5 kísérlet 1.43 pontot ‘ért’, ebből 0.79 volt a gól, a második legnagyobb lehetőség a gólszerző Swierczok fejese a 71. percben a hosszú oldalról. Az 5 löketünk 1.73 ponthoz vezetett, Tokmac gólja 0.79, Zsubkové 0.57, a harmadik legtöbbet pedig Tokmac egy másik kísérlete érte, 0.22-t.

A ‘szabásmintán’ látszik, hogy 4-2-4 (vagy 4-2-3-1)-es felállásban játszottunk, Skvarka és Priskin hasonló területeket játszott be és kissé el is voltak szigetelve a társaktól. Az is látszik a cserék ‘átlagpozícióján’, hogy mennyivel hátrébb kényszerültünk a meccs utolsó szakaszában.

Az is látszik – ahogy arra a nyáron érkezett Gróf is utalt nyilatkozataiban -, hogy Rebrovnál a kapus fontos szereplője a passzjátéknak, 27-szer adtuk haza Dénesnek a labdát, ő pedig 33-szor passzolt (94%-os pontossággal). A másik oldalon Ilijevhez 12 passz érkezett és ő 19-szer passzolt, 89%-os pontossággal.

Ha pedig a két csapatot hasonlítjuk össze, látszik, hogy a mieink sokkal kompaktabb alakzatban játszottak ellenfelüknél.

Ami a támadások számát illeti, kiegyenlített volt, enyhe vendégfölénnyel: 23+2 ill. 22+6 kontra. A vendégek ugyan sokkal több szögletet végezhettek el (8-1), azokból csak egy vezetett lövésig. Hasonló a helyzet a beadásokkal: ugyan több, mint kétszer annyit adtak be, mint mi (26), azokból csak 6 volt pontos – ezeknek felét a volt Makkabi-játékos, Tschibota adta be. A mieink 10 kísérletéből 3 volt pontos, 2 pedig gólhoz is vezetett.

Ami a párharcokat illeti, fölényben volt a vendégcsapat (67-79), és némileg többször is szerezte vissza a labdát, főleg a mi védekező zónánkban (az arány itt 9-22 labdaszerzés és 23-12 labdavesztés), nem meglepő módon a különbség a meccs utolsó szakaszában alakult ki.

Ha már itt tartunk, a labdabirtoklás görbéjén is látszik, hogy jó rebrovi szokásként a két félidő elejét nyomtuk meg erősen, és eredményesen.

A labdavesztésekre visszatérve, a mi labdavesztéseink hat alkalommal vezettek lövéshez (Dvali 2, Ignyatenko 2, Sigér és Zsubkov 1-1), ez a szám a másik oldalon 4 (Góralski 2, Moti és Terziev 1-1). Elsősorban az volt a probléma, hogy a tizenhatoson környékéről középre tisztázott labdákat nem tudtuk ‘felvenni’.

Míg a párharcok a vendégek fölényét mutatták, a passzok lelopásában mi vittük a prímet, 55-34 volt az arány, a fejpárbajok kiegyenlítettek voltak 26-ből 11-ben a mieink, 10-ben ők voltak sikeresek.

A mieink átlagos labdabirtoklása hosszabb volt (4.72 vs 3.53 passz), ahogy láttuk is, mindkét csapat letámadta az ellenfelét, a passz per védekező akció mutató (PPDA) a mieinknél 8.21, a bolgároknál 8.84 volt (itt értelemszerűen a kisebb mutató a jobb).

Dibusz 5 lövést kapott, ezekből 1 gólt (1.43 xcG), négy védéséből 2 reflexvédés volt. 33 passzából 31 volt jó, ez 94%, 4 hosszú passzából 2.

Lovrencsics 81 akciójának 65%-a volt sikeres, 1 gólpasszt adott. 61 passzának 75%-a volt pontos, 10 párharcából 2-t nyert, 4-et elvesztett. 17 labdavesztés mellett 13-szor szerezte azt vissza, 9 passzt lopott le.

Blazic 91 akciójának 80%-a volt pontos, 77 kísérletből 87%-ban jól passzolt, 8 párharcból 4-et nyert, 12-szer adta el és szerezte is vissza a labdát, 4 passzt lopott le.

Dvali 95 akciójának 75%-a sikeres volt, 68 passzának 90%-a jó, 15 párharcból 7-et nyert meg, 1-et vesztett el, 3 fejpárbaját megnyerte. 10-szer adta el és szerezte vissza a labdát, 11 passzt lopott le.

Heister 60 akciójának 65%-a volt sikeres, 38 passzának 87%-a jó, 15 párharcból 4-et nyert meg, 4-et vesztett el. 5 labdavesztés mellett 5-ször szerezte azt vissza, 6 passz lopott le.

Ignyatenko 83 akciójának 76%-a volt sikeres, 61 passzának 90%-a. 13 párharcból 7-et nyert, 5-öt vesztett el (fejjel 2/2). 9-szer vesztette el a labdát, 16-szor szerezte vissza azt. 8 passzt lopott le.

Haratin 78 perc alatti 61 akciójának 79%-a volt sikeres, 41 passzának 90%-a volt pontos 15 párharcból 9-et nyert meg, 4-et vesztett el. 7-szer adta el, 6-szor szerezte vissza a labdát, 1 passzt lopott le. 1 lövése volt, az nem talált kaput, egy lövést készített elő (0.06 xA).

Zsubkov 97 akciójának 40%-a volt sikeres, 2 lövéséből 1 gólja lett (0.45 xG), 1 lövést készített elő. 34 passzának 76%-a vol pontos, 36 (!) párharcából 12-t nyert meg, 13-at vesztett el. 15-ször adta el a labdát, 5-ször szerezte vissza azt, 4 passzt lopott le. 7 cseléből 5 volt jó.

Skvarka 49 akciójának 39%-a volt sikeres, 2 lövéséből 1 talált kaput (0.03 xG), 18 passzából 83% volt jó. 19 párharcából azonban csak egyet nyert meg, 13-at elvesztett. 10-szer adta el a labdát, egyszer szerezte vissza, két passzt lopott le. 1 lövést készített elő (0.14 xA).

Priskin 67 perc alatt 41 akcióban vett részt, ezek 34%-a volt sikeres. 2 lövésből 1 talált kaput (0.22 xG), 10 passzának 70%-a volt jó. 18 párharcból 6-ot nyert, 7-et vesztett. 11-szer adta el a labdát, egyszer szerezte vissza.

Tokmac 83 perc alatti 56 akciójának 50%-a volt sikeres. Legfontosabb, hogy 2 lövés (0.31) mellett 1 gól és egy assziszt (0.45 xA) jött össze. 18 passzának 83%-a volt pontos, 12 cseléből 7 volt jó, 26 párharcból 10-et megnyert, 13-at elvesztett. 12-szer adta el a labdát, 3-szor szerezte vissza, 5 passzt lopott le.

A 31 percet vállaló Lanzafame 23 akciójának 39%-a volt sikeres, 1 lövése volt, azt nem talált kaput (0.02 xG), 5 passzának 60%-a volt pontos, 3 cseléből 3 volt jó, 13 párharcból 5-öt nyert meg, 7-et elvesztett. 2-2-szer szerezte és adta el a labdát.

Sigér 20 perc alatt 23 akciót mutatott be, ezek 61%-a volt sikeres. 14 passza mind jó volt, 2 labdavesztése volt, 1 passzlopása, 4 párharcából 3-at elvesztett.

Varga 14 perc alatt 6 akciót mutatott be, ezek 50%-a volt sikeres, 3 passzának mindegyike pontos volt, 1 párharcot vesztett el és 2 labdát.