Július végéig tekinthető meg az időszakos tárlat az Üllői úton.
Új időszakos kiállítás nyílt a Groupama Arénában található Fradi Múzeumban. A tárlat Novák Dezsőnek állít emléket.
– Nagyon nagy öröm számunkra, hogy újabb kiállítást nyithatunk meg – kezdte megnyitó beszédét Orosz Pál, az FTC Labdarúgó Zrt. vezérigazgatója. – A Ferencváros alapértéke a tradíció, ezt igyekszünk ápolni. Amellett, hogy Dezső bácsi mit jelentett a Ferencvárosnak, nekem személyesen is különleges személy, hiszen apuval csapattársak és nagyon jó barátok is voltak, kisgyerekkoromtól kezdve ismerhettem.
„Novák Dezső az egyetlen futballista, aki három olimpián nyert érmet” – idézte fel a cégvezető.
Tobak Csaba múzeumvezető az MTI érdeklődésére elárulta, hogy húsz-huszonöt tárgyat állítottak ki, amelyek Novák legértékesebb relikviái, mindegyiket a játékos családja bocsátotta a kiállítás rendelkezésére. „A legkülönlegesebb a Vásárvárosok Kupájának elhódításáért kapott aranyérem, amelyből tudomásom szerint több nem maradt fenn. Természetesen látható a trófea kicsinyített másolata, valamint a három olimpiai medál is.”
A megnyitón rövid beszédet mondott Novák Dezső unokája, Horváth Gergely is.
– Nagyon hálásak vagyunk, hogy ilyen sokan itt vannak, egészen meghatódtam, és ezt szerintem az egész család nevében mondhatom. Hatalmas élmény számomra, hogy a BL-csapat játékosai, akiket én 9-10 évesen láttam edzéseken, most szintén itt vannak. Nagyon köszönöm a Ferencvárosnak ezt a kiállítást, és kíváncsian várom, hogy találok-e olyan ereklyét, ami még nekem is újdonság – zárta szavait Horváth Gergely.
Novák Dezső játékosként négyszer nyert bajnoki címet és egyszer Magyar Kupát az FTC-vel, amellyel 1965-ben a VVK-t is elhódította. Edzőként három bajnoki és egy kupaaranynak volt részese, valamint 1995-ben a Bajnokok Ligája csoportkörébe vezette a zöld-fehér együttest. Az 1960-as, római ötkarikás játékokon harmadik lett, a következő két olimpián, Tokióban és Mexikóvárosban viszont győzött.
A kiállítást július 31-éig lehet megtekinteni a Fradi Múzeumban.
Özvegye és unokája emlékezett rá:
Erzsike Szombathelyen ismerkedett meg Novák Dezsővel, három évig jártak együtt, majd 53 esztendeig voltak házasok.
– Roppant egyenes ember volt – jellemzi elhunyt férjét. – A pályán sportszerűen játszott, senkinek sem akart sérülést okozni. Három olimpiai részvétele közül az 1964-es tokióira volt a legbüszkébb. Nemcsak az ott szerzett első aranyérme miatt, hanem mert olyan különleges kultúrával ismerkedhetett meg, amiről évtizedekig mesélt.
Családtagjai rendre leutaznak a tapolcai kispályás Novák-tornára, így adózva a játékosként négyszeres, szakvezetőként háromszoros magyar bajnok emlékének.
– Öt év telt el a halála óta, de úgy érzem, még most is velem van – tette hozzá az özvegy, aki azt is elárulja, a számtalan tehetséges FTC-játékos közül Dezső Ebedli Zoltánt kedvelte a legjobban, de remek embernek tartotta Judik Pétert is.
A 75 évesen elhunyt jobbhátvéd unokája, Horváth Gergely nyolc évet töltött el kapusként a Fradiban, és bár az első csapatig, azaz az NB I-ig nem jutott el, tehetségét senki sem vonta kétségbe.
– Az FTC után a REAC-ban, a Videotonban és a Tatabányában is szerepeltem – mesélte a ma már az egyik kereskedelmi tévénél dolgozó 32 éves Gergely.
– Nagyapám inkább mentális, semmint szakmai segítséget nyújtott a fejlődésemhez, és rendszeresen 3–400 kilométereket utazott azért, hogy bajnoki meccseken lásson. Utólag aztán felhívta a figyelmemet a hibáimra, és tanácsot adott a kijavításukhoz. Kisfiamnak szólított, pedig az unokája voltam.
Máig hiányzik neki a nagypapa, a lakásában számos futballereklyét őriz tőle.
– Tízéves srácként fel sem tudtam fogni, hogy az 1995–1996-os BEK-kiírásban az Üllői úton láthattam a Grasshopperst, a Real Madridot és az Ajaxot. Kimondhatatlan büszkeség tölt el, hogy a papa volt az első magyar tréner, aki BL-csoportkörbe vezette együttesét – teszi hozzá.
Bors, Fradi.hu, MTI nyomán.