Fekete Gergő elmondta, hogy Jansik Szilárdért is küzdenek majd, Manhercz Krisztián szerint a spanyolok legjobbjainak az idegrendszerét is „pirítani” kell majd.

Manhercz Krisztián elmondta, az elmúlt években játszott pár nagy ütközetet a válogatott a spanyol csapattal, de úgy véli, ezeken többnyire a magyarok számára pozitív végkifejlet született. „A legérzelemdúsabb számomra a tokiói bronzmérkőzés volt, mert egyrészt egy olimpiai érmet nyertünk ott, másrészt pedig mindig van egy lélektana annak, ha valaki elbukik egy elődöntőt, így két csalódott csapat mérkőzése sokban szól a szívről és az akaratról. Úgy tudtuk akkor 5-6 gólon tartani a spanyolokat, hogy 22-23 hátrányt kaptunk” – tekintett vissza a négy évvel ezelőtti összecsapásra a májusban az FTC-vel első BL-győzelmét ünneplő Manhercz.

A válogatott csapatkapitánya kifejtette, egy döntőnek mindig más a mentalitása, mint a többi mérkőzésnek: 50-60 százalék szól a taktikáról, „a maradék inkább az akaratról”. „Mindkét csapat már két hete játszik, nagyon kemény mérkőzésen vagyunk túl mi is és a spanyolok is. Voltak pozitív és negatív élményeink, a spanyolok pedig már majdnem kiestek a görögök ellen az elődöntőben. Az biztos, hogy érzelmileg és fizikálisan is megterhelő volt mindkét csapatnak a világbajnokság, de úgy gondolom, hogy az elmúlt két hét alapján a két legjobb csapat jutott be a döntőbe” – vélekedett.

Manhercz szerint már a decemberi vk-selejtezőn is voltak nagyon biztató jelek, és próbálták „azt a mentalitást építeni, ami ezt a csapatot jellemzi”. „Elindultunk egy úton, amin vannak nagyon pozitív és negatív dolgok is, de az a fontos, hogy mindkettőt be tudjuk építeni a fejlődésünkbe és ez történt ezen a világbajnokságon is” – mondta, majd elárulta, a spanyolok elleni csoportmeccset kicsit már úgy érezhették, hogy megnyerték, ami mentálisan egy nagy pofon volt az egész csapatnak, de ebből is tudtak tanulni.

Beszéltünk arról, hogy mennyi energiát égetünk el egy-egy blokk vagy gól utáni üvöltéssel, egymás hergelésével, ami alapvetően tök pozitív, de mivel 5–1 lett az utolsó negyed, ezért elkezdtünk azon gondolkodni, hogyan tudunk energiát megtakarítani a végére” – árulta el, hozzátéve, hogy „egy ilyen végjátékban nem nagyon van olyan csapat, amely megpróbálná visszafogni magát”. „Ha egy nagy blokk után beleüvöltesz az ellenfél pofájába, lehet, hogy az engem elfáraszt, de az is biztos, hogy elveszi az önbizalmát.

Manhercz arról is beszélt, hogy „a spanyolok nem a szláv vonalat erősítik, így egy gyorsabb, úszósabb, nagy tempójú mérkőzés várható”. „Arra kell figyelnünk, hogy azokat a játékosokat, akik át tudják őket billenteni egy holtponton, fárasztanunk, illetve kicsit az idegrendszerüket is pirítanunk kell” – mondta, majd arról beszélt, hogy a spanyolok fontos világversenyen, kieséses szakaszban rég nem győzték le a magyar csapatot, ami biztos, hogy benne lesz a fejükben. „Nekünk annak kell benne lennie a fejünkben, hogy ebben a másfél órában bele kell halnunk a vízbe” – összegzett.

M4 Sport

Fekete Gergőt a Fradi.hu kérdezte:

– Kivetted a részed bőven az elődöntő sikeréből: négy gólt lőttél, és védekezésben is kulcsszereped volt. Érezted, hogy most neked kell a hátadra venni a csapatot?
– Természetesen szerettem volna, hogy kijöjjön belőlem a jó teljesítmény. A BENU-kupán úgy éreztem, meghatározó szerepem volt, viszont a vb eddigi szakaszában támadásban ez nem mindig mutatkozott meg. Most tudatosan próbáltam aktívabb lenni ebben is, és örülök, hogy ez sikerült. Nagyon nehéz meccs volt, nem játszottunk olyan jól, mint a horvátok elleni negyeddöntőben, de nagyon büszke vagyok a csapatra, egytől egyig mindenkire.

– A meccs végén Szili volt az első, aki gratulált nektek. Kívülről úgy tűnik, mintha még több munkát tennél bele most, hogy ő a szemsérülése miatt nem tud játszani.
– Abszolút, így van! Nagyon sajnáljuk, hogy Szili nem lehet a vízben, de az egészsége az első. Teljes mértékben támogat minket, és szeretnénk ezt neki is meghálálni. Azt akarjuk, hogy ez a siker neki is szóljon – hogy ez az élmény számára is szép emlék maradjon, még ha most nyilván nehéz is neki a parton állva nézni a meccseket.

– Két év után ismét ott a lehetőség, hogy világbajnokok legyetek. Ez önmagában is nagy motiváció, de mire számítotok a spanyolok ellen?
– Egy döntőben sosem könnyű, és ez most sem lesz az. Sok vb-újonc van a csapatban, szeretnénk, hogy ők is világbajnokok legyenek, és megéljék ezt az élményt, ami jó pár játékosnak megadatott Fukuokában. Az egy szép emlék nekem is, de nem élünk belőle, most teljesen új fejezetet írunk. Emellett hatalmas motivációt jelent az is, hogy Marci megszerezheti a harmadik világbajnoki címét – ezzel a férfi vízilabdasport egyik legsikeresebb játékosává válhatna. Érte, egymásért, a csapatért küzdünk majd!

Vámos Márton

Nehéz volt elaludni kedd este, már csak azért is, mert nagyon későn rendezték az elődöntőt. Ilyenkor még pörög az ember, ami értelemszerűen befolyásolja az alvás minőségét. A szerdai szünnapon a regenerációra helyeztük a hangsúlyt, illetve a délutáni edzés előtt videóztunk is: elkezdtük elemezni a spanyolok játékát, megnéztük, mire kell figyelnünk a győzelemhez. Nagyon egységes csapatot alkotunk, jó hangulatban készülünk a döntőre. Gyorsan eltelt ez a két hét, már ott vagyunk a kapuban – szeretnénk belépni rajta. A spanyol–görög elődöntőből és az egymás elleni csoportmeccsből egyaránt megnéztünk jeleneteket, még a nyári felkészülési mérkőzések felvételét is elővettük. A stábtagok nagyon részletes elemzést készítettek, nekünk pedig azokat az információkat adták át, amelyekről úgy gondolták, fontosak ahhoz, hogy képbe kerüljünk. A spanyolok évek óta együtt játszanak, a stílusukat illetően azon az úton haladnak, amelyen annak idején elindultak. Igyekeztünk a lehető legjobban felkészülni rájuk. Nagyon fontos, hogy továbbvigyük a jó lövőformánkat. Ehhez az kell, hogy felfrissítsük az izommemóriánkat, ezért olyan mozdulatokat végeztünk az edzésen, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a döntőben is hatékonyan lőjünk. Természetesen taktikai finomságokkal is foglalkoztunk, kiváltképp az előny–hátrány játékkal, mert azon áll vagy bukik minden. A horvátok elleni negyeddöntőben és a szerbek elleni elődöntőben is rengeteg kiállítást kaptunk, szóval elengedhetetlen, hogy emberhátrányban is fegyelmezettek legyünk. A tapasztalat azt mondatja velem, az a csapat nyeri meg a döntőt, amelyik jobban védekezik. Mégis úgy érzem, hogy mindkét válogatott szeretné túllőni a másikat: nekünk ez lesz a hetedik mérkőzésünk a világbajnokságon, a spanyoloknak a hatodik, ráadásul idegőrlő csatákon vagyunk túl. Fáradtság ide vagy oda, muszáj mentálisan is frissnek lennünk, hogy mindenre jól reagáljunk. Sok gólra és kiállításra számítok – aztán lehet, hogy olyan meccset hoz a döntő, amilyen a spanyolok elődöntője volt, a görögök ugyanis kimondottan jól védekeztek ellenük. Lendületben vagyunk, szerintem megvan a fiatalokban az a plusz, ami ahhoz szükséges, hogy VB-döntőt nyerjünk. Bízom a csapatban, nagyon jók a megérzéseim – többet egyelőre nem mondanék, csütörtökön úgyis minden eldől. Ha kiadjuk magunkból, ami bennünk van, megverhetjük a spanyolokat.

NSO